niedziela, 11 grudnia 2022

Gwiazdor


W Polsce bożonarodzeniowe prezenty dzieci otrzymują nie tylko od Świętego Mikołaja.
W Wielkopolsce, na Kujawach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim upominki przynosi Gwiazdor. W Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko.
Sinterklass przybywa do Holandii statkiem parowym w ostatnią niedzielę listopada, a następnie wyrusza na białym koniu na spotkania z dziećmi. Swoją podróż kończy 5 grudnia, w wigilię imienin Świętego Mikołaja i wręcza dzieciom prezenty.
Befana to czarownica, która odwiedza włoskie dzieci w nocy z 5 na 6 stycznia, w wigilię Święta Trzech Króli. Dobrze zostawić dla niej słodycze, bo zdarza się, że zamiast prezentów w świątecznej skarpecie można znaleźć bryłkę węgla!
Jultomten pojawia się w szwedzkich domach tuż po wigilijnej kolacji, by zostawić mieszkańcom świąteczne upominki.
Father Christmas to postać z anglosaskiego folkloru. Pojawia się w wigilijny wieczór i chowa prezenty w skarpetach pozostawionych przez domowników.
We Francji dzieci odwiedza Père Noël, który w Boże Narodzenie chowa dzieciom upominki w wyczyszczonych butach.
W Danii dzieci oczekują odwiedzin Julemandena, który przybywa wraz z elfami na saniach zaprzężonych w renifery. Wręcza upominki, a przed wyjściem częstuje się mlekiem i puddingiem, który zostawiają z myślą o nim mieszkańcy odwiedzanych domów.
Weihnachtsmann, czyli Świąteczny Gość zjawia się w Niemczech zarówno 6 grudnia, jak i w Wigilię Bożego Narodzenia. Podarunki od niego można znaleźć w wyczyszczonych butach.
W Hiszpanii dzieci czekają na podarunki do 6 stycznia. Tego dnia zjawiają się Trzej Królowie - los Reyes Magos i obdarowują dzieci.
W Chinach dzieci wywieszają muślinowe pończochy, które podarkami wypełnia Dun Che Lao Ren.
W Japonii rolę Świętego Mikołaja pełni Hoteiosho. Japońskie dzieci wierzą, że ma oczy z tyłu głowy, dzięki czemu nic mu nie umknie, dlatego przed jego wizytą należy zwracać szczególną uwagę na swoje zachowanie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz