środa, 20 września 2023

chmury - informacje

Krążenie wody w przyrodzie:
Woda na Ziemi znajduje się w ciągłym ruchu. Z całej powierzchni naszej planety unosi się para wodna, która ulatuje do atmosfery. Woda paruje przede wszystkim z powierzchni rzek, jezior, mórz i oceanów. Para wodna pochodzi również z obszarów pokrytych śniegiem i lodem, a także z powierzchni gruntu. Ogromne znaczenie w procesie parowania mają też rośliny.
Kiedy na dużej wysokości powietrze się ochłodzi, para wodna ulega skropleniu. W bardzo niskiej temperaturze często zamienia się bezpośrednio w lód. Z pary wodnej powstają chmury, z których woda opada na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda ta zbiera się w jeziorach, rzekach i oceanach, wsiąka w podłoże i jest pobierana przez organizmy żywe. W ten sposób cykl się zamyka. Cały opisany szereg procesów nazywa się krążeniem wody w przyrodzie.

Powstawanie chmur:
Jednym z etapów krążenia wody w przyrodzie jest powstawanie chmur. Chmura to zbiór mikroskopijnych kropelek wody lub kryształków lodu unoszonych prądami powietrza. Im szybciej wzrasta temperatura powierzchni wody lub lądu, tym szybciej nagrzewa się powietrze. W atmosferze znajduje się para wodna. Im wyżej, tym temperatura jest niższa. Powietrze ulega więc ochłodzeniu i para wodna zaczyna się skraplać. Skroplona woda tworzy chmurę. Jeśli powietrze na dużej wysokości ma dodatnią temperaturę, to chmura będzie się składać z kropelek wody. Jeśli powietrze ma temperaturę ujemną, to chmura zbudowana będzie z kryształków lodu.

Rodzaje chmur:
na niebie można ujrzeć chmury znacznie różniące się od siebie wyglądem. Budowa, kształt chmur i sposób, w jaki pokrywają niebo zależą od temperatury oraz wilgotności powietrza, wysokości, na jakiej powstają, a także od prądów powietrznych.
Wyróżniamy chmury:
• pierzaste
• kłębiaste
• warstwowe


Chmury i zjawiska pogodowe:
obserwacje chmur pomagają w określeniu prognozy pogody. Pozwalają bowiem na określenie, czy w najbliższej przyszłości można spodziewać się opadów np.:
- chmury niskie, rozległe, szare chmury zwiastują długotrwałą mżawkę
- chmury kłębiaste na ogół nie dają opadów, najczęściej oznaczają dobrą pogodę
- chmury ciemne są zapowiedzią krótkich, ale silnych opadów, a nawet burzy
Burza trwa zazwyczaj krótko, ale jest zjawiskiem bardzo gwałtownym. Składają się na nią silny wiatr i rzęsisty deszcz (czasami grad), a także wyładowania elektryczne – pioruny.

ciekawostka 1:
Jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk atmosferycznych są trąby powietrzne. Powstają one tylko w rozległych chmurach burzowych, gdy szybko wznoszące się ciepłe powietrze wprawione zostaje w ruch wirowy przez wiatr wiejący w górnej części chmury. Skutkiem tego powstaje wir powietrzny o kształcie leja. Wirujące powietrze może porywać ze sobą różne przedmioty – niekiedy samochody i fragmenty domów.

ciekawostka 2:
Piloci szybowców – statków powietrznych pozbawionych napędu – uczą się rozpoznawania chmur powstających w prądach wznoszących. Są one dla nich oznaką występowania kominów wznoszącego się, ciepłego powietrza. Również niektóre ptaki, np. bociany i wiele drapieżnych, wykorzystują prądy wznoszące, by zwiększyć wysokość lotu bez potrzeby machania skrzydłami.

chmura to skupisko kropel wody albo kryształków lodu lub ich mieszaniny unoszących się w atmosferze
chmury powstają, gdy ciepłe, wilgotne powietrze wznosi się i ochładza, skutkiem czego para wodna się skrapla

chmury - widoczny i unoszący się w atmosferze zbiór kropelek wody lub kryształków lodu
kondensacja - skraplanie się pary wodnej w atmosferze i jej osadzanie na drobnych unoszących się zanieczyszczeniach i pyłach
trąba powietrzna - szybko obracający się wir powietrzny w kształcie komina lub leja

powrót - link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz